JÜPİTERDE HAYAT

0
660

Ormanlar kralı aslan güneşte dinlenirken, heyecanla yanına gelen genç bir tilki şöyle der: “Efendim size çok önemli bir haberim bir müjdem var!” “hayırdır, sevgili tilki bu ne heyecan, bu ne telaş!” “Efendim ben de yeni öğrendim. NASA da bazı bilim adamları Jüpiter’de yeni bir yaşam için, yeni deliller bulmuşlardır! Hani dedim, belki yeni krallığı oraya kurarız. Siz de orada ebedi liderimiz olarak yine kralımız olursunuz.” Bunun üzerine Aslan kral şöyle dedi: “Ey Tilki! Bırak bu dalkavukluğu! Bırak bu sahtekarlığı! Her zaman bir hile bir oyun içinde, peşindesin.Bırak artık bu oyunları.Allah’tan başka her şey fanidir.Bu işin aslanı kaplanı,tilkisi kurdu çakalı yoktur….Bu cihanda ebedi kalmak kime nasip olmuş…Hangi fani ebediyen burada kalmış… Biz daha bu dünyanın hakkını veremedik. Biz burayı berbat ettik, bozduk batırdık, çürüttük. Dünyamızı perişan ettik. Herhalde Jüpiter’e de gitsek, bu anlayışla, bu akılla(!), bu kafayla orayı da bozarız..“Allah bozgunculuk yapanları sevmez” (el Mâide, 5/64
Kendimizi değiştirmedikçe Dünyayı değiştirsek ne olur?
Semûd kavmine peygamber olarak gönderilen Hz. Salih (a.s.) onlara: “Allah’ın sizi ad kavminin yerine getirdiğini, ovalarında köşkler kurup, dağlarında kayadan evler yonttuğunuz yeryüzüne yerleştirdiğini hatırlayın; Allah’ın nimetlerini anın ve yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın” dedi.” (el-A’râf, 7/74) O’nun bu uyarısına rağmen kavmi isyan edip sonuçta Allah’ın azabıyle helâk oldular.O yüzden helak olmamak için önce Allah’ın bu sözünü dinlemek lazım…“Onlara yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayın denildiği zaman Biz ancak ıslah edicileriz derler. Dikkatli ol! Muhakkak onlar bozguncuların ta kendileridir. Fakat bunu anlamazlar ki ” (el-Bakara, 2/11, 12).Halbuki: ““Ahiret yurdunu, biz, yeryüzünde böbürlenmeyi ve bozgunculuğu istemeyen kimselere veririz. Ve (güzel) âkıbet takva sahibi kimselerindir.” (el-Kasas, 28/83).buyurur mevlamız..
İyisi mi biz hayatımıza, yaşantımıza, ormanımıza,dünyamıza ve birbirimize sahip çıkalım…Kardeş olalım.Bir ve beraberce yaşayalım.Yoksa dünyamız da ahiretimiz de gider.Yoksa eldekini de kaybederiz…ona göre…Bu dünya bu evrendeki en güzel yerdir…Biz bu güzel dünyayı bırakıp da nereye gidelim. İyisi mi dünyamızı koruyalım! Ey Rabbim! İki cihanımızı ıslah eyle.. Bizi sıratı müstakimden ayırma amin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here