ÜÇ BARIŞ

0
805

ÜÇ BARIŞ

      Üç barış vardır: Birinci barış, en önemli barıştır.İnsan ruhundadır o.İNSAN YÜREĞİNDEDİR. İnsan, kâinatla ve kâinatın bütün güçleri ile olan ilişkisini, beraberliğini fark ettiğinde, kainatın merkezinde büyük bir ruh ‘un, ezeli ebedi bir gücün var olduğunu, bu gücün bütün evreni kapladığını evrenin bu güçle ayakta durduğunu ve bu kudretin ve bu merkezin her yerde, her birimizin içinde olduğunu fark ettiğinde birinci barış sağlanmıştır. “Cahil kişi gülün güzelliğini görmez, gider dikenine takılır. ” Halbuki mümin bir gülün yaprağında,bir çiçeğin toprağında, evrensel ve ebedi güzelliğin ışıltısını ve sonsuzluğun pırıltısını far keder. Hakiki aşkın elinden su içenler, her yağmur damlasına sevgi saygı ve hürmetle bakar. Âleme bu aşkla nazar eder. O her şeyde ve her şey onunla kaimdir. “Yaşadığın dünyaya bak; Yüce Tanrı, hangi eserini sevginin kucağında büyütmemiş? Neden okşamak ve kucaklamakla gidilecek yere, tekme ve tokatla erişmeyi tercih edesin?”

Kötü ahlaklı birisi daima beyaz gömlek giyerdi. Bu şekilde üzerindeki şaibeleri  kaldırmak kendini  iyi güzel  göstermek istiyordu. Onu böyle gören bilge dedi ki “Evladım. İnsan beyaz giymekle ahlakı   düzelmez.sen beyaz giymişsin  ama için kapkara.Erdemli olanlar önceliği kalplerine ruhlarına  verirler.sol yanlarına dikkat ederler.Evet önemli olan esas  olan içimiz sol yanımız,kalbimiz ruhumuz ve yüreğimizdir…

Allah’la oldukça ruhun ve kalbin huzur ve selameti devam edecek, gönül şevk baharlarında, iştiyak şuleleriyle gülsen olacaktır. Mümin O’nunla hak ve hakikate odaklanacak, sıratı müstakimde yol almaya devam edecektir. Devrilmekten ve dalaletten onun aşk ve sevgisiyle kendini koruyacaktır. O ilahi aşk ve şevkle küller gül olur, devranlar canlı baharlara yol olur. O aşkla beslendikçe ruhun kevseri ve gönlün pınarı berrak ve sevgiye barışa yakın olacaktır. Değişimin dönüşümün, gelişimin temeli budur. Bu gerçek barıştır, diğerleri sadece bunun akisleridir.

 İkinci barış iki fert arasında olan barıştır. Bireyler arasında olan huzur ve esenlik sulh ve selamettir.

 Üçüncü barış ise iki millet ya da milletler arasında yapılır. Fakat hepsinden önce, anlamalısınız ki ‘gerçek barış’ dediğim birinci barış, insanın ruhundaki barış yoksa ne fertler ne de milletler arasında barış olabilir. En büyük barış rabbimizle aramızdaki aşk dolu sevgi dolu  huzur ve esenlik dolu iletişim ve barıştır.Esas olan işte önce bunu bulmak bununla yaşamak ve yaşatmaktır….

«Henüz erginlik çağına girmemiştim. Aşk deryasına daldım mı, 30-40 gün hiç bir şey yiyemezdim; istekten kesilirdim, günlerce açlığa susuzluğa katlanırdım. Bir gün babam bana çıkıştı, ‘Oğlum, dedi, ben senin bu halinden bir şey anlamıyorum; bunun sonu nereye varacak? Bu davranışlar seni felâkete götürecek.’ Ben ona şu cevabı verdim: Baba! Seninle benim babalık ve evlâtlık ilişkimiz neye benzer bilir misin? Bir tavuğun altına tavuk yumurtalarıyla karışık bir de kaz yumurtası koymuşlar. Vakti gelip de civcivler çıktığı zaman bunlar hep birlikte analarının arkasına düşer giderler, yolda bir göl kenarına rastlarlar. Kaz yumurtasından çıkan civciv hemen kendisini suya atar, bunu gören ana tavuk, eyvah yavrum boğulacak der. Çırpınmaya başlar. Hâlbuki kaz yavrusu neşe içinde suda yüzmektedir. İşte seninle benim aramdaki fark da böyledir. İşte esas olan da budur. Âlemin altı üstüne gelse, kıyamette de kopsa, gece ve karanlık birbirine de karışsa, biz rabbimizle aramızdaki bağlantıyı sevgiyi aşkı muhabbeti koruyacak kollayacak, ona teslimiyet ve tevekkülde inanç ve ibadette berdevam olacağız inşallah. Varsın birileri farklı görsün. Farklı baksın, farklı düşünsün. Önemli olan Rabbimizle aramızdaki, onun sevgisiyle evrenle ve insanlarla aramızdaki güçlü yaşam bağları, insan olma ilkeleri ve kul olma sevdasıdır.Bunu gerçekten başardığımızda cihan gül ve gülistan olacaktır…Gel sen de  Hafız gibi de: “Ey Sevgili! Sende öyle eridim ki, sende kayboldum. Hayatımın bedenimin damarlarında akan sensin. Hep sen akmaktasın.” Bir kez sevgi  ile dirilen ebediyyen ölmez….

AŞK ALLAH’A ŞEVKLE BAĞLANMAKTIR…

ramazan çetin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here