“Ben çektim çocuğum çekmesin” /Yazan, Refik Koçak

0
742

“Ben çektim çocuğum çekmesin” diyerek çocuklarımızın zorluk çekmemesi için her işini biz yapmaya ve her ihtiyacını biz gidermeye çalışıyoruz. Peki bu şekilde davranmak sizce doğru mudur?
Perde sektöründe başarılı olan bir arkadaşım anlatıyor: “Bir perdecide bir süre çalıştıktan sonra kendi iş yerimi açmaya karar verdim. Depoziti ve bir aylık kirasını vererek işyerinin tefriş ettim ama tüm birikimim de bitti.Babama gidip bana yardımcı olmasını istedim. Onun da imkanları sınırlı olduğu için; ‘bana mı sordun ne yapayım başının çaresine bak’ dedi. O anda çok zoruma gitti.Ancak sorunumu nasıl çözmem gerektiğini de hemen düşünmeye başladım. Aklıma ilk gelen: Müşteri sana gelmiyorsa sen müşteriye git düşüncesi oldu.Bunun için hemen kurumu tanıtan el broşürleri hazırlayıp, çevredeki iş yerlerini tek tek gezerek yaptığım işi anlattım.1-2 iş gelmeye başladı. Bunlarda işyerinin acil ihtiyaçlarını gidermeye yetti. Yaptığım işlerden memnun olanlar başkalarına tavsiye etti derken zaman içinde kurumu kar eder duruma getirdim ve bu işi başaracağıma inandım. Çok kısa sürede önemli sorunlarımı giderdiğim için rahatladım ve güvenim arttı.Geriye döndüğümde o gün, babamın yardım etmemesi çok zoruma gitmişti ama şimdi düşünüyorum da iyi ki yardım etmemiş de müşteriyi beklemek yerine müşterinin ayağına gitmeyi, tembelliği ve sıradanlığı değil de çalışkanlığı ve yenilikçi olmayı öğrendim. Daha sonraki iş hayatımda da bu değerler vazgeçilmezim oldu.”
Demek ki yakınlarımızın isteklerimize, bazen hayır demesi; başarma hırsımızı ve motivasyonumuzu artırdığından, daha başarılı ve mutlu olmamıza neden olabiliyor.
Hazıra konmaktansa yokluk ve zorluklarla bir yerlere gelmek anlayan ve sabır edenler için müthiş bir haz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here