Değerli dostum ve bilim adamımız Doğan Cüceloğlu / Yazan, Refik Koçak

0
1149

Değerli dostum ve bilim adamımız Doğan Cüceloğlu anlatıyor: Amerika’ya gittiğimde bir asistan arkadaşımla çok samimi oldum. Bir süre birlikte gezdik, yedik, içtik ve sohbet ettik. Kısacası çok samimi olduk. Birlikte geziyor sohbet ediyorduk. Fakat bir süre sonra bu arkadaşın artık beni davet etmediğini, davetlerime de icabet etmediğini gördüm. Hocama, arkadaşım bana neden böyle davranıyor diye sorduğumda; hocam: “kendisine sorsan daha iyi edersin” dedi. Kendisine sorduğumda: “Doğan seninle epey konuştum bir çok konuda aynı şeyleri düşündüğümüzü gördüm.Yani senden artık öğreneceğim birşey kalmadı. Biliyorsun ben doktora tezi hazırlıyorum, farklı düşünen kişilerden beslenmem gerekir. Yeni arkadaşlar edindiğim için, seninle boşa geçirecek zamanım yok.”
Bu anıyı Doğan hocamdan ilk duyduğumda irkildim ve ne biçim kültür. İnsan zamanım yok diye arkadaşlığını bitirir mi? Fakat sonradan detaylı düşündüğümde benim de yararlandığım bazı çıkarımlarım oldu.
Çıkarımlarım:
1.Bir kişinin size karşı davranışlarından rahatsızsanız, bir başkasıyla dedikodusunu yapmak yerine muhatabıyla konuşunuz.
2.İnsanın, aynı şeyleri düşündüğü arkadaşlarıyla sürekli bir arada olması insanı mutlu edebilir. Ancak kendisine yeni birşey katmaz.
3.Yeni bilgiler öğrenmek ve ufkun genişlemesini istiyorsan senden farklı düşünenlerle birlikte olmalısın. Çünkü yenilik çeşitlilikle beslenir.
4.Çocukluğundaki kültürel koşullanmayı ya da gençliğindeki ideolojik bağnazlığı aşıp, evrensel insani değerleri kazanmak istiyorsan:
a)Seyahat ederek farklı kültürlerde büyümüş kişilerle iletişime geç.
b)Sadece kendi kültürünü anlatan kitapları okumakla yetinmeyip, farklı kitapları da okuyarak, sürekli yeni şeyler öğrenmeye çalış.
c)Kendi bakış açımızın tek doğru olmadığını kabul ederek, başka doğruların da olabileceğini düşünürseniz; daha bütüncül ve herkesi kucaklayan bir bakış açısı kazanmış olursunuz.
Bu kazanımlar sizi her türlü bağnazlıktan kurtaracağı için, olayları ve insanları daha evrensel değerlerle, değerlendirmeye başlarsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here